Illóolajnak nevezzük az aromás növényekből, különböző eljárásokkal kivont esszenciát. Az illóolaj kémiai molekulákból épül fel, amelyek meghatározzák annak tulajdonságait, illetve, hogy milyen problémákra nyújthat megoldást és hogyan alkalmazhatjuk: milyen főjavallatai és ellenjavallatai vannak.
A szintetikus, laboratóriumi körülmények között létrehozott utánzatok a jellegzetes illaton kívül nem hordozzák magukban a gyógyító tulajdonságot. Sőt kifejezetten károsak a szervezet számára. Ezért is elengedhetetlen, hogy mindig 100%-ban természetes, kiváló minőségű illóolajat vásároljuk, hiszen az illóolaj molekulái már a párologtatás során bekerülnek a tüdőnkbe és a véráramba.
Hogyan lehetünk biztosak benne, hogy jó minőségű illóolajat vásárolunk?
- Internetes vásárlás esetén nézzük meg, hogy van-e gázkromatográfiás vizsgálati (illóolaj kémiai szerkezetét és azok összetételét kimutató vizsgálat) lap az olajhoz.
- A címkén szerepeljen az olaj latin neve is a magyar név mellett – nem elég például, hogy levendula, hiszen az aromaterápiában számos levendulafajtát használunk (Lavandula angustifolia – orvosi levendula, Lavandula latifolia spica – vadlevendula, Lavandula super, Lavandula stoechas – füzéres levendula), amelyeknek különböző összetételük miatt, különböző a hatásuk. Ha csak ennyi szerepel a címkén, hogy levendula, szinte biztosak lehetünk benne, hogy a termék szintetikusan lett előállítva.
- A címkén ezen felül legyen feltüntetve:
- az olaj kemotípusa (ct.) – származási helytől függően (különböző környezeti hatások) változhat az aromás növények (és ezáltal a belőlük készített illóolaj) kémiai összetétele és ezáltal a jellemző terápiás hatása. A kakukkfűnek például nyolc kémiai típusa ismert az aromaterápiában.
- származási helye
- gyártási száma
- lejárati ideje.
- A jóminőségű illóolajak mindig sötét üvegben árulják és tárolják (sötétkék, vagy barna). Ha az illóolaj nem ilyen üvegben van, ne vegyük meg!
- Nézzük meg az árát – az illóolaj árát befolyásolja, hogy az adott aromás növény termeszthető-e, mennyire van szükség belőle 1 liternyi olaj előállításához (mennyi az illóolajtartalma). Mi a lepárlás módja, időtartama, minősége? Ha minden illóolaj ugyan annyiba kerül, legyen gyanús!
A damaszkuszi rózsa (Rosa damascena) illóolaja igen drága, mivel 1 liter rózsaolaj előállításához 3 tonna sziromra van szükség, míg 1 liter szegfűszeg (Eugenia caryophyllus) illóolajhoz 7 kg szegfűszeget használnak fel.
Kérdés esetén keress bizalommal!
Nem szeretnél lemaradni az érdekességekről, akciókról, nyereményekről? Kövess facebookon és instán, vagy iratkozz fel a hírlevélre!